Eğitsel Kulüpler

Sevgili Öğrencilerimiz,
Kulüp Seçim Tarihleri:
Türk öğrencilerimiz için 28.09 – 30.09.2021
Eğitsel kulüpler 07 Ekim 2021 Perşembe günü başlayacaktır.

  • Öğrenciler www.ds-istanbul.net adresi üzerinden, kulüp seçim sayfasının linkine tıklayacaklar.
  • Açılan sayfaya, okul numaralarını ve doğum tarihlerini girecekler.
  • Kulüp seçim sistemi, otomatik olarak öğrencinin cep telefonuna PIN kodu gönderecek. Öğrenci, PIN kodunu web sayfasına girerek giriş yapacak.
  • Öğrenci başarıyla giriş yapınca kendi sınıfına atanmış, kotası müsait olan kulüpleri görecek.
  • Kulüp listesinden istediğini seçerek, ‘Kulübe Kayıt Ol’ butonuna basacak ve kayıt işlemi tamamlanmış olacak.

Öğrencilerin cep telefonu numaralarının sistemde güncel olması çok önemli. Sistemde yanlış veya kullanılmayan cep numarası olan öğrenciler, pin numaralarını öğrenemeyeceklerinden kulüp seçim sayfasına giriş yapamazlar. Ayrıca cep telefonu operatörüne firmalardan gelen reklam SMS’ lerine hattını kapattırmış olan öğrenciler de, okuldan gelen SMS ‘ i alamazlar. Bu durumda şu adımlar izlenebilir:

Okul İdaresi

 Eğitsel Kulüp seçim sayfasına yönlendiren link:


Eğitsel Kulüpler:

Türk öğrenciler için: 

Alman öğrenciler için: 

 


Alte Sprachen und ihre Alphabete    

Verantwortliche Lehrerin:

Dr. Bärbel Dümler

Zum Einstieg:

Latein, Griechisch, Hebräisch, Syrisch (Aramäisch), Koptisch, Äthiopisch, Armenisch, Georgisch, Kyrillisch (Slawische Sprachen), Arabisch (Persisch, Osmanisch) …

• Erarbeiten der Unterschiede zwischen verschiedenen Sprachfamilien (Indoeuropäisch, Semitisch, Kaukasisch, Ägyptisch, Turk-Sprachen etc.)
• Blick in die jeweilige Sprachgeschichte mit Schwerpunkten nach Wahl der beteiligten Teilnehmer
• Herleiten von Fremd- und Lehnwörtern im Deutschen und Türkischen (etwa latein., griech., arab., hebr., armen. und türk. Begriffe im Deutschen; griech., ital., franz., iran., arab. und armen. Lehnwörter im Türkischen).

Schwerpunkte:
• Kennenlernen verschiedener Alphabete (Alphabet-Listen)
• Schreibübungen (z.B. der eigenen Namen)
• erste Leseübungen (Floskeln in unterschiedlichen Sprachen z.B. "Guten Tag, ich heiße ... , ich besuche die DSI ..." etc. und "Zungenbrecher")
• Leseübungen "im Gelände" (Inschriften z.B. an Synagogen, armenischen, syrischen, griechischen u.a. Kirchen, osmanischen Denkmälern etc.) (ggf. anhand von Fotos)
• evt. Treffen (ggf. auch per Zoom) mit Sprechern einiger moderner „Tochtersprachen“ dieser alten Sprachen (Aramäisch, Armenisch, Hemschinisch, Georgisch, Lasisch, Hebräisch, Ladino, Griechisch, Zazaki, Kurmandschi …)

Ziel:
• erweitertes Verständnis der eigenen Sprache(n)
• Wissen um verschiedene Sprachfamilien
• Wissen um ihr Vorhandensein in Istanbul und in anderen Regionen der Türkei
• Einordnen und Verstehen alter Inschriften in der eigenen Umgebung
• Spaß beim Lernen und Üben fremder Laute

Teilnehmer:
alle interessierten SuS des dtsch. und des türk. Schulzweigs, gerne auch mit Kenntnissen anderer Sprachen und/oder Schriften, so dass wir mit- und voneinander lernen können

Zeit und Ort:
donnerstags, 8.-9. Stunde (oder nach Absprache auch zu einer anderen Zeit), per Zoom-Konferenz (was das Sprechen neuer fremder Laute ohne Schutzmasken ermöglicht)


Avrupa Gençlik Kulübü (EUROPEAN YOUTH AWARD)   

Sorumlu Öğretmen:
Muazzez ERDEM

Tanım:
Avrupa Gençlik Parlamentosu (European Youth Parliament) uluslar ve kültürler arası bir anlayışla, daha sorumlu, çevresindeki siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel vb. olayların farkında ve bilincinde olarak bu sorunlara çözüm getirme arayışıyla bir araya gelen gençlerden oluşan bir topluluktur.

Kulüp etkinlikleri çerçevesinde neler yapılır?
İngilizce veya Türkçe gerçekleştirilen, gençlerin gençler için hazırladıkları yurt içi veya yurt dışı konferanslara katılır; burada kendinizi temsilen komite çalışmalarına katılarak hem eğlenir hem de dünya problemlerini çözmeye odaklı çalışmalarla ufuk açıcı bir deneyim kazanılır.

Kulüp etkinlikleri ve konferanslar ile birlikte doğru ve etkin tartışma üslubu öğrenilir, network (çevre) edinilir, İngilizce veya Türkçe tartışmalar yapılır, uluslararası EYP organizasyonu içerisinde delege, organizatör, komite başkanı vs. gibi görevler alarak bir EYP kariyeri imkanı sağlanır.

Kulübün kontenjanı 25 kişidir ve üyeler mülakat usulü ile seçilir.


Çevre Koruma Kulübü  

Sorumlu Öğretmen:
Ahmet Hamdi Ayan

TANIM:
İnsanın ve insanlığın geleceğini tehdit eden çevre kirliliği günümüzün en ciddi problemlerinin başında gelmektedir. Resmi -sivil birçok kuruluş çevrenin korunmasının önemine vurgu yaparak kapsamlı çalışmalar yapmakta. Ancak çevre bilinci oluşmadan anılan çalışmalar yeterli verimliliğe bir türlü ulaşamamaktadır.  Bu kulübün amacı bütün toplumda duyarlılık oluşturmak amacıyla çevreci öğrenciler yetiştirmek.

AMAÇ:
Özel Alman Lisesi olarak çevre koruma bilincini artırmak amacıyla Çevre Koruma Kulübünü faaliyete geçirmeyi kararlaştırdık. Resmi- sivil kuruluşlarla işbirliği içerisinde çevreyi korumak için çalışmalar yapmaya başlıyoruz.

Amacımız hep beraber temiz ve korunmuş bir çevre için kolları sıvamak

Kimler katılabilir:
Hazırlık, 9. ve 10. sınıf öğrencileri kulübümüze katılabilirler.

Kontenjan:
20 kişi


Cisco Kulübü    

Verantwortlicher Lehrer:
Mike Pätzold

Beschreibung:
Cisco Systems, Inc. ist ein US-amerikanisches Unternehmen aus der Telekommunikationsbranche. Bekannt ist es vor allem für seine Router und Switches, die von einem wesentlichen Teil der Internet-Backbones genutzt werden. Cisco Ist Weltmarktführer in seiner Branche. Er bildet dabei seine eigenen Lehrer aus, die wiederum die Arbeitskräfte von Cisco ausbilden. An 9000 Institutionen in weltweit mehr als 170 Ländern sind mehr als 5,5 Millionen Menschen in der Cisco Networking Akademy eingeschrieben.

Zum Grundstudium jedes Informatikstudenten gehören daher insbesondere die Module CNNA. Als Aufbaukurs bieten wir interessierten Schülern den Kurs „IT Essentials – PC Hardware und Software“ an. IT Essentials ist der Einstiegskurs des Networking Academy Programms. Er beinhaltet eine Einführung in die Grundlagen der Computertechnik und schließt den praktischen Umgang mit Hardware und Software ein. Die Teilnehmer/innen erwerben Grundlagenwissen und Kompetenzen, um ein kleines Netzwerk für den Heimsektor oder ein Kleinstunternehmen aufzubauen und zu betreiben.

Aktivitäten:
• theoretisches Wissen wird in Onlinestudium absolviert
• Praktisch werden Computersysteme installiert und konfiguriert
• Aufbau eines Heimnetzwerkes
• Arbeit mit Simulationssoftware

Ziele:
Abgeschlossen wird dieser Kurs mit einem international anerkannten Zertifikat.

Maximale Teilnehmerzahl:
14 Teilnehmer

Welche Klassenstufen?:
keine Begrenzung

Wann und wo findet die AG statt?:
Do, ab 14:00 Uhr Raum Inf 1


Destination Imagination Kulübü    

Sorumlu Öğretmen:
Sharin Aytekin

DI, öğrencilerimizin yaratıcı düşünmelerini sağlayarak problem çözme becerilerini geliştirmeye olanak sağlayan bir sosyal kulüptür. Öğrencilerimize  21.yy becerilerinden olan “yaratıcılık ve yenilenme”, “eleştirel düşünme ve problem çözme”, “iletişim ve işbirliği”, “esneklik ve uyum”, “sosyal ve kültürlerarası çalışma” “üretkenlik, liderlik ve sorumluluk” konularında  gelişim olanakları sağlayan bu kulüp, öğrencilerimize ilham veren bir ve onları akademik alanın yanı sıra sosyal olarak da ihtiyaçları olan becerilerle donatmayı hedefleyen bir  organizasyondur.

Hedef:
Oyunlara katılmak

Kimler katılabiliyor:
Haz-9. ve 10.sınıflar
Öğrenciler mülakatla seçilecektir.


Dijital Tasarım Kulübü    

Sorumlu Öğretmen:
Yeşim Atik

Tanım:
Tanım ve yapılan çalışmalar: Kulüpte dijital platformda belli teknik programlarla tasarım yapma becerisi üzerine gidilir. Photoshop, Illustrator, Blender vs. gibi grafik tasarım uygulamalarında teknik, tasarım, retouch gibi konular işlenmektedir.

Amaçlar:
Gelişen teknoloji ile sosyal medyanın ve dijital ortamın hilelerini öğrenmek.

Kulübe kaç öğrenci kabul edilecek?
Kulübe gereksinimleri karşılayan 10 ila 15 kişilik bir grup kabul edilecek.

Kulüp gereksinimleri:
Photoshop, Illustrator gibi uygulamaları kaldırabilecek sistem; taşınabilir olması işinizi kolaylaştırır.


Doğal Afetlere Hazırlık Kulübü  

Sorumlu Öğretmen:
Seyhan AYGÜN

Hedefimiz:
Gelecek nesillere afet bilincini aşılayarak, afet öncesi, sırası ve sonrası alınacak önlemleri teorik ve pratik biçimde öğretmek ve bu yolla toplumun afet anlayışında farklılık oluşturmak öncelikli hedefimizdir.

Ayrıcalıklarımız:
Kulübümüze üye olan her bir öğrenci, zorunlu haller dışında, devamsızlık yapmadığı ve yetenekleri çerçevesinde kulübe katkı sağlayıp eğitimini tamamladığında bir sertifikaya sahip olur. Ayrıca gezi, kamp, çalıştay gibi etkinliklerde kendisine özel poları ile görev alır.

Çalışma sistemimiz:
Kulübümüzü tercih eden tüm öğrencileri kulübümüzün asli unsuru sayarak yönetim kurulumuzu oluşturarak işe başlarız. Sonraki dönemde AKUT eğitmenleri tarafından verilecek teorik eğitimi devam ettiririz. Eğitim sisteminin ayrılmaz parçası olan değerlendirme çalışmaları olmazsa olmazlarımızdandır. Uygun zaman dilimleri içerisinde planlanacak uygulama çalışmaları ile eğitim desteklenir ve öğrenciler birebir yaparak yaşayarak öğrenme fırsatları yakalar. Ayrıca çalışmalarımızı AKUT eğitim ve yönetim merkezlerine yaptığımız gezilerle destekler,  bu tür kurumların toplumsal faydalarını birebir tespit ederiz.

Çalışma Planımız:
Ekim – Dersimiz  AKUT Eğitmeni Ali Rıza ŞAHİN rehberliğinde başlar.

Kasım -AKUT genel merkezine ziyaret gerçekleştirilir. Bir afet sırasında neler yapılabileceği, takip aşamaları ve yönlendirme mekanizmaları hakkında bilgi edinilir.

Aralık – Derslerimizde, eğitim aşamasında bizlere destek olan Akut ile yıllık sözleşme imza töreni gerçekleştirilir.

Ocak – Deprem tatbikatı gerçekleştirilir. Okul afet birimi ile iletişime geçilerek deprem ve yangın esnasında yapılacaklarla ilgili bilgilendirme çalışması yapılır.

Şubat – Teorik ve pratik çalışmaların yanı sıra değerlendirme faaliyetlerinde bulunulur.

Mart – Yangın tatbikatına gözlemci statüsünde katılım gerçekleştirilir. Tatbikat sonrası sınıf içi tartışmalar yapılarak durum değerlendirilmesi yapılır. Teorik ve uygulamalı ilk yardım çalışmaları yapılır.

Nisan – Teorik ve pratik çalışmaların yanı sıra değerlendirme faaliyetlerinde bulunulur.

Mayıs – Akut eğitim parkına (Ataşehir) gezi düzenlenir. Tüm yılın çalışmaları uygulamalı olarak gözden geçirilir.

Haziran – Sertifikalar tören eşliğinde dağıtılır. Bir sonraki yıl için yapılabilecekler tartışılır.


Felsefe Kulübü   

Öğretmen:
Türkan Cengiz

Amaç:
Küreselleşen dünyada , yaşadığımız hayatı ve ona ilişkin tüm kavramları tartışmaya açarak felsefi bir sorgulamayı gerçekleştirmek istiyoruz... Filozofların tavrı olan şüpheci ve sorgulayıcı yaklaşımla, hayat yolculuğumuzu rasyonel bir perspektifle anlama ve anlamlandırmayı amaçlıyoruz.

Felsefe kulübü olarak pandemi döneminde zaman, sivil itaatsizlik ideoloji, gerçeklik, felsefe nedir ve ne işe yarar gibi sorular, sorguladığımız konulardan bazılarıydı. Bu sene Beyoğlu’nun kültürel sanatsal üretiminden daha fazla faydalanmak amacıyla, kardeş kulübümüz psikoloji kulübü ile sanat galerisi müze ziyareti ve etkinliklerini birlikte gerçekleştirerek kulüp faaliyetlerimizi zenginleştirmek istiyoruz. Başta Pera müzesi, İstanbul Modern, Arter, Akbank Sanat, Yapı Kredi Sanat, Galeri Nev, Art On, Salt Galata, Salt Beyoğlu, Zilbermann Gallery gibi farklı mekanlarda psikolojik ve Felsefi etkinlikleri gerçekleştireceğiz, merak eden öğrencilerimizi bekleriz.”


Fen, Bilim, Teknoloji ve Robotik Kulübü   

Sorumlu Öğretmenler:
Dr. Yasemin Baykal, Hasan Çukadar

Özel Alman Lisesi’nde 2013/2014 eğitim ve öğretim yılından bu yana bir Robotik Eğitsel Kulübü düzenlenmektedir.

Katılan öğrencilere sene boyunca elektronik, mekanik, kodlama ve mühendislik eğitimleri verilecektir. Bunun yanı sıra sosyal sorumluluk projelerine yer verilecektir.  Bu çalışmalar sonucunda turnuvalara hazırlıklar  yapılacaktır, ulusal ve uluslararası platformlarda yarışılacaktır.

Hedeflerimiz:
• Bilim, Teknoloji, mühendislik ve matematik dallarında öğrencilerin ufkunu açmak.
• Robotlarımızla ulusal ve uluslararası platformlarda bulunmak.
• Okulumuzu, ülkemizi ve bize inanıp destekleyen sponsorlarımızı en iyi şekilde temsil etmek.

Kulübümüzün “FRC Kaiser” takımı ile katıldığı turnuvalar:
 FRC (First Robotics Competition
• FRC (First Lego League)
• WRO (World Robot Olympiad)
• Teknofest

 Kulübümüzün “FRC Kaiser” takımı ile elde ettiği başarılar:
• 2014-2015 FLL İlham Verici Takım Ödülü
• 2016-2017 FRC Off – Season Highest Rookie Seed Award
• 2017-2018 WRO Futbol Yarışması Yarı Finalist
• 2017-2018 FRC Off – Season Imagery Award
• 2019-2020 FRC Bosphorus Regional Industrial Design Award
• 2019-2020 FRC Bosphorus Regional Finalist Award
• 2020-2021 FRC İzmir Off – Season Innovation In Control Award

Yer:
Robotik-Atölyesi

Zaman:
Perşembe günleri, 8./9. derslerde

Katılımcılar:
Öğrenciler mülakaat ile seçilmektedir.


Film İzleme Kulübü  

Sorumlu Öğretmen:
Tuğrul Yakarçelik

Amaçlar:
Sessiz film çağından animasyona uzanan süreçten seçilmiş örnek filmlerin izlenerek analiz edilmesi amaçlanmaktadır.
Senaryo,oyunculuk, yönetmenlik, teknoloji, görüntü yönetmenliği vb. örneklerinden oluşan bir dizi film yıl içine yayılarak değerlendirilecektir.
Önceki yıllarda “Sinema Kulübü” adı seçilmiş ancak bu isimlendirme öğrenciler arasında yanlış algılamalara neden olmuştur. İki ders saatiyle sınırlı olan bir zamanda film çekmek, senaryo yazmak gibi çalışmalar doğal olarak gerçekleştirilememiştir. Yeniden açılması tasarlanan kolun amacı “film izleme ve inceleme” olarak yeniden tanımlanmıştır.

Her seviyeden 15 ila 20 öğrenci kulübe kabul edilebilir.

Perşembe


Fizik Eğitsel Kulübü    

Verantwortlicher Lehrer:
Dr. Burkhard Müller

Beschreibung:
Die Physik-AG besteht seit dem Schuljahr 2019/2020 und ist im letzten Jahr online fortgesetzt worden. Umso schöner ist es, dass wir bald wieder richtige spannende Experimente in Präsenz machen können.

Wir untersuchen die unbekannten Gebiete der Physik, die im Unterricht nicht behandelt werden. Ein Highlight in unserem ersten Jahr war die Errichtung eines 12m hohen Wasserbarometers im Innenhof (Lehrerterrasse), wobei ein Vakuum entstand und das Wasser bei 10 Grad (!) Celsius zu kochen anfing. Weitere Höhepunkte waren Experimente mit flüssigem Stickstoff, Herstellung von künstlichem Schnee und die Inbetriebnahme einer 10 m langen Fallschnur für Gravitationsexperimente.

Es sollen in Zukunft folgende Projekte und Experimente durchgeführt werden:
• Thermodynamik: Untersuchung von Eis und Schnee, Öltröpfchen-Versuch, Helium-Gas, schwebende Magneten mit flüssigem Stickstoff, (falls möglich: Besichtigung der Linde-AG in Istanbul, wo flüssige Luft hergestellt wird).
• Fluidmechanik: Simulation von Strömungen, Schockwellen, Wasserwellen, Auftrieb bei Flugzeugen, Magnus-Effekt.
• Geophysik: Entstehung von Erdbeben, Tsunamis, Vulkane
• Astrophysik: Exo-Planeten (Supererden), Saturnmond Titan, Sternentstehung, Neutronensterne, Schwarze Löcher, evtl. Bau einer Nebelkammer.

Diese Liste kann je nach Interessen und Ideen der Teilnehmer/innen beliebig erweitert oder verändert werden.

Ziele:
Die unbekannten und geheimnisvollen Gebiete der Physik sollen einem größeren Personenkreis nahegebracht werden. Dazu können auch Vorträge, Experimente und evtl. auch Publikationen vorbereitet werden.

Teilnehmer:
TR: Haz, 9. und 10. Klassen, DE: 9/10. Klassen. Falls es ihr Terminplan erlaubt, sind selbstverständlich auch Schüler/innen der Oberstufenklassen herzlich eingeladen. Insgesamt max. 15 Teilnehmer

Zeit und Ort:
Donnerstags 8./9. Stunde im Fachraum Physik I


Fotoğrafçılık Kulübü  

Sorumlu Öğretmen:
Hüsniye Esra Parla

Tanıtım:
Fotoğrafçılık Kulübümüze katılarak hem fotoğrafın büyülü dünyasına gireceğiz hem de fotoğraf makinenizin manuel ayarlarını keşfederek çok daha iyi fotoğraflar çekeceğiz.

Amaç:
Ufkumuzu genişletmek, farklı bireyleri farklı zaman ve mekanlarda tanımak, duyarlılaşmak, yabancılaşmayı azaltmak, bütün yıl boyunca izlenimlerini, tecrübelerini ve çalışmalarını yansıtmak , fotoğrafla yeni bakış açıları kazandırmak amacıyla kurulan bir kulüptür.

Yapılacak Çalışmalar:
• Birinci dönemde çekim tekniklerini öğreneceğiz ve makinemizi tanıyacağız.
• Uygulamalı fotoğraf çekim gezilerine çıkarak kulüpte öğrendiğimiz teorileri uygulama fırsatı bulacağız.
• Fotoğraf sergilerini ziyaret edeceğiz.
• Beylerbeyi, Çengelköy, Beyoğlu, Kuzguncuk, Sultanahmet…olmak üzere birçok tarihi semti ziyaret edeceğiz.
• Fotoğraflarımızı çekerken aynı zamanda bu mekanlardaki tarihi yerleri gezeceğiz.
• Birinci ve ikinci dönem boyunca çektiğimiz fotoğrafları değerlendirip bir sergi oluşturacağız.

Çalışma Günü ve Zamanı:
Perşembe

Kulüp Kontenjanı:
12 kişidir.

Gezilerden kendi imkanlarımızla döneceğiz .Fotoğraf makinesi olan her arkadaşımızı bekliyoruz.


Gezi Kulübü  

Sorumlu Öğretmen:
Dilek BAYRAKTAR – İsmail COŞKUN

Tanım:
Bilgimizi, görgümüzü artırmak, deneyimlerimizi geliştirmek, yaşadığımız coğrafyanın bilinçli bir yurttaşı olmak amacıyla GEZİ KULÜBÜ faaliyetlerini yürütmektedir.

Amaçlar:
Bu kulüp,
a) Özellikle yakın çevremize düzenlenecek gezi programlarıyla yaşadığımız ortamı çeşitli yanları ile anlamak, yaşadığımız kenti kültürel, tarihi, sanatsal ve coğrafi açıdan tanımak yorumlar yapabilmek için; kentin farklı bölgelerine geziler düzenlemek
b) Ülkemizin zengin tarih, kültür ve coğrafi mirasını tanımak, anlamak ve yurt bilincinin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla ülkemizin farklı bölgelerine ve kentlerine geziler düzenlemek
c) Gezi programları kapsamında tarih, kültür mirası yanında gezilen coğrafi bölgelerin bitki ve hayvan çeşitliliği, yerleşme dokusuna da öğrencilerin dikkatini çekmek
d) Doğayı insanıyla, insanı kültürüyle kavrayan bir sevgi ve bilinç oluşturmak.
e) Farklı kültürlerin, ayrı renklerin izlerini süren, yurdumuzun ve giderek yeryüzünün kültürünü inceleyerek yorumlayan; gezdikçe öğrenen, öğrendikçe öğreten evrensel nitelikli bir kültürel kimlik kazanmak.
f) Yapılan çalışmaları, yeri geldikçe ve Turizm haftası içinde sergilemek.
g) Farklı sınıf seviyelerden gezilere katılan öğrenciler arasında belirli bir kaynaştırma sağlayarak olumlu okul atmosferine katkı sağlamak.

Yapılan Çalışmalar:
16.10.2014 tarihinde Pera Müzesi’nde Osman Hamdi Bey, Kahve Molası ve Kesişen Dünyalar, Elçiler ve Ressamlar adlı sergiler gezildi.
23.10.2014 tarihinde Arter Sanat Galerisi’nde Göçebe Bakış adlı sergi gezildi.
24-26.10.2014 tarihleri arasında 9. ve 10. sınıf öğrencilerinin katıldığı Ankara-Beypazarı gezisi yapılmıştır.
30.10.2014 tarihinde Galata Mevlevihane’si ziyaraet edilmiştir.
06.11.1014 tarihinde Galata Kulesi ziyaret edilmiştir.
20.11.2014 tarihinde Pera Müzesi’nde Polonya Sanatında Oryantalizm konulu sergi gezildi.
27.11.2014 tarihinde Salt Galata’daki sergi ve Osmanlı Bankası gezildi.
04.12.2014 tarihinde Salt Galata’da Karanlık Gökkuşağı segisi dolaşıldı.
11.12.2014 tarihinde Prof.Dr. İpek Gürkaynak’ın İnsan Hakları temalı konuşması dinlendi.
18.12.2014 tarihinde Sent Antuan Basalikası ziyaret edildi.
15.01.2015 tarihinde Galatart Ebru Atölyesinde sergilenen Ölüm temalı sergi ziyaret edildi.
22.01.2015 tarihinde hazırlık sınıfı öğrencileri için yapılan Fener-Balat Gezisi yapıldı. Bu gezi kapsamında 1453 Panoramik Fetih Müzesi, Pierre Loti Tepesi, Fener Rum Patrikanesi, Fener Rum Lisesi, Tekfur Sarayı, Blaherna Kilisesi ve Ayazması, Rum ve Yahudi evleri ve Hz. Cabir Camii ve Türbesi ziyaret edildi.
26.02.2015 Vefa semti ve tarihi Vefa Bozacısı ziyaret edildi.
05.03.2015 Fransız Kültür Merkezi’ndeki Yüz Kumbarası isimli sergi gezildi.
12.03.2015 Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisinde I. Dünya Savaşı’nda İttifak Cephesinde Savaş VE Propaganda konulu sergiyi ziyaret ettik.
19.03.2015 Galatart Atölyesi’nde Alman Lisesi öğrencilerinin açtığı Kadın konulu sergi gezildi.
26.03.2015 Pera Müzesi’nde Alberto Giocometti’nin fotoğraf ve heykellerinden oluşan sergiyi ziyaret ettik.
02.04.2015 Hayvora isimli Karadeniz lokantasında yöresel yemekleri tatdık ve bilgi aldık.
16.04.2015 Kılıç Ali Paşa Cami’ni ziyaret ettik.
22-25.04.2015 tarihleri arasında Kapadokya’ya 9. Ve 10. Sınıflardan oluşan öğrencilerle gezi düzenledik.
30.04.2015 Kapadokya Gezisinin panosu ve internet sayfası için düzenlemeler yapıldı.
08.05.2015 Salt Beyoğlu Sanat Galerisi gezildi.
14.05.2015 Onur Kurulunun Çalışmaları hakkında bilgi alınmak üzrer Onur Kurulu ziyaret edildi.
20-21.05.2015 MSGSU Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Müzesinde düzenlenen Mimari Dehanın Şaheserleri adlı sergi gezildi

Kulübe kaç öğrenci kabul edilecek?
15 öğrenci seçilecektir

Hangi sınıf seviyelerinden öğrencilerle bu kulüpte çalışmak istiyoruz?
Hazırlık, 9. ve 10. sınıflar

Hangi günlerde ve nerede çalışacağız?
Perşembe, 8. ve 9 ders


Interact Kulübü    

Sorumlu Öğretmenler:
Dilara Wiegmann, Sezin Us Mac Eslin

Okulumuz 2020-2021 döneminde 2420. Bölge Özel Alman Lisesi Interact Kulübü ile Rotary ailesine katılmıştır ve faaliyetlerine bu sene de büyük bir motivasyonla devam edecektir.

Interact Kulüpleri, “Kendinden Önce Hizmet”in gücünü keşfederken liderlik özelliklerini geliştirmek üzere 12-18 yaş arası gençleri bir araya getirir ve onlara anlamlı hizmet projelerine zevkle ortak olma fırsatı verir. Rotary’ye bağlı bir sosyal servis kulübüdür. Bu kulübün amacı kendini kişisel ve sosyal anlamda geliştirmek, insan hakları için farkındalık sağlamak, sorumluluğu ve grup çalışmasını öğrenmek, uluslararası bir vizyon ve bakış açısı kazanmak ve en önemlisi de bizden daha kötü koşullara sahip insanlara yararlı olmaktır. Okulumuzda ve toplumumuzda farkındalık ve önemli değişiklikler yaratmak için harekete geçin.

Katılımcılar:
Hazırlık-11. sınıflar

Kulüp içinde yönetim kurulu üyesi, komite başkanı ya da komite üyesi görevlerini alabilirsiniz.

Kulübün kontenjanı:
30-35 kişidir ve üyeler mülakatla seçilir.

Toplantılar:
Kulüp saatinde ayda bir toplantı yapılır. Kulüp saatleri dışında da toplantılar olabilir. İkinci kulüp olarak tercih edebilirsiniz.

 


Jugend musiziert kulübü    

Verantwortliche Lehrerin:
Verena Riek

Beschreibung:
Jugend musiziert ist ein Musikwettbewerb für Kinder und Jugendliche. Zu diesem Wettbewerb sind alle Instrumentalisten, Sängerinnen und Sänger unserer Schule eingeladen, die in einer der folgenden Kategorien starten können:

Soloinstrumente:
• Streichinstrumente
• Akkordeon
• Schlagzeug
• Gesang (Pop)

Mehrere:
• Klavier-Kammermusik
• Duo: Klavier und ein Blasinstrument
• Vokal-Ensemble
• Zupf-Ensemble
• Harfen-Ensemble
• Alte Musik
• Jumu open

Im Wettbewerb treten die jungen Musiker*innen auf einer Konzertbühne auf, stellen sich dem Vergleich mit anderen Musiker*innen und werden von einer Fachjury bewertet. Dabei wird selbstverständlich die Altersgruppe der Teilnehmer*innen berücksichtigt. Weitere Informationen zum Wettbewerb sind mithilfe des QR-Codes oben zu finden.

Aktivitäten:
• Zusammenstellung eines Programms, das den Vorgaben des Wettbewerbs entspricht
• Anmeldung zum Wettbewerb (bis 20.11.21)
• Auftrittstraining
• Instrumental- und Vokalproben
• Konzertauftritt

Ziele:
Bestätigt wird die erfolgreiche Teilnahme am Wettbewerb mit einer Urkunde. Bei besonders herausragenden Leistungen kann diese auch mit der Weiterleitung zum Landeswettbewerb in Kairo verknüpft sein.

Maximale Teilnehmerzahl:
20 Teilnehmer

Welche Klassenstufen?:
keine Begrenzung

Wann und wo findet die AG statt?:
Das erste infomative Treffen für alle Interessierten findet am Freitag, den 01.10.21 in der ersten großen Pause (10.52 – 11.20 Uhr) in der Aula statt. An diesem Termin werden individuelle Beratungs- und Probentermine vereinbart. Es gibt keinen festen wöchentlichen Termin, der für alle Teilnehmer verbindlich ist.

Feststehende Termine sind:
- Der Regionalwettbewerb, der von 14. – 16.01.2022 an unserer Schule stattfinden wird.
- Für Schüler*innen, die aufgrund besonders herausragender Leistungen zum Landeswettbewerb weitergeleitet werden, wird dieser vom 16.03. – 22.03.2021 in Kairo stattfinden.

Sollte der Wettbewerb wegen der Corona-Pandemie nicht stattfinden können, wird er online durchgeführt.


Koro Kulübü    

Sorumlu Öğretmen:
Lydia Görlitz

İçerik:
Koroda şarkı söylemek dünyadaki tüm insanlara mutluluk hissi ve coşku verir. Kendi sesin diğer seslere karışır ve bu uyum hem fiziksel hem de ruhsal olarak insanı olumlu yönde etkiler ve endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar. Yüksek konsantrasyon gerektiği halde derin bir rahatlama hissedersiniz.

Kulübümüzde piyano eşliğinde popüler müzikten capellaya kadar çok sesli şarkılar söyleyeceğiz.
Koroya eşlik etmek isteyen 1-2 piyanist de bize eşlik edebilir.

Aktiviteler:
• Şarkı söylemek
• Çoksesli şarkılar söylemek
• Bireysel ses örnekleri
• Solo aralar

Hedef:
Konserlere çıkmak

Kontenjan:
Sınırsız

Kimler katılabilir:
9-10.sınıflar

Nerede:
Aula‘da


Model United Nations Club   

Sorumlu Öğretmen:
Serkan Güzey

Alman Lisesi Model Birleşmiş Milletler (ALMUN) Kulübü, 2004 İlkbaharı’nda küçük bir grup öğrenci ve öğretmen ile kurulmuştur. Günümüzde yaklaşık 40 öğrenci sayısına ulaşmış olan ALMUN Kulübü, Alman Lisesi’ndeki en seçici ve seçkin öğrenci kulüplerinden biridir.

Model Birleşmiş Milletler (Model United Nations, MUN) öğrenciler tarafından düzenlenen bir simülasyon çalışmasıdır. Öğrenciler, Birleşmiş Milletler’de (BM) bulunan delegelerin rollerini üstlenirler. Delegeler BM üyesi devletleri temsil ederler ve her delege temsil ettiği ülkenin politikaları doğrultusunda BM’de tartışılan insan hakları, silahsızlanma, kalkınma gibi konuları tartışır. Delegeler, konular üzerinde çözüm önergeleri (resolution) ortaya sunarak kendi önergelerini komitelerinde kabul ettirmeye çalışır. MUN, öğrencilerin müzakere, diplomasi, hitap becerilerini geliştirebilmeleri için çok iyi bir şanstır.

Alman Lisesi MUN Kulübü her yıl Mayıs sonunda gerçekleşen ALMUN Konferansını düzenlemektedir. İlk ALMUN Konferansı 29-31 Mayıs 2015 tarihleri arasında yaklaşık 150 katılımcı ile düzenlenmiştir. 2016 yılında katılımcı sayısı 200’e, 2017 yılında ise 250’ye ulaşmıştır. Kısa süre içinde ALMUN, Alman Lisesi’nde düzenlenen en büyük öğrenci etkinliği olmuştur.

http://en.wikipedia.org/wiki/Model_united_nations 


Orkestra-Stüdyo- Kulübü  

Sorumlu Öğretmenler:
Ezgi Çavdar-Yusuf Emrah Uzunca

TANITIM:
Kulüp, çalışmalarını okul tarafından belirlenecek olan Stüdyo ortamlarında, grupların belirledikleri çalışma programları doğrultusunda, müzik öğretmenleri Ezgi Çavdar ve Yusuf Emrah Uzunca sorumluluk ve denetiminde gerçekleştirir.

Amaç:
Öğrencilerin ilgilendikleri çalgı alanlarındaki özel yeteneklerini grup arkadaşlığı ortamında bir araya gelerek geliştirmeleri, kendi alanlarındaki müzik parçalarının seçilmiş örneklerinden oluşan programlarını uygun ortamlarda çevreleriyle paylaşmaları, bu çalışmaları gerçekleştirirken kendilerine güvenen ve insanlığa hizmet etme bilinci gelişmiş bireyler olarak yetişmelerinin sağlanmasıdır.

Hedeflenen Etkinlikler:
Çalışmalar sonucu öğrenilen parçaların kendi alanlarında oluşabilecek uygun ortamlarda konser, yarışma, şenlik vb. sergilenmesi hedefler arasındadır.

Çalışma günü ve Yerı:
N/N

Katılabilecek Öğrenciler ve Katılım için gerekli Materyaller:
9. sınıflardaki öğrenciler arasında daha önce kurdukları gruplarda başarılı olmuş, bu konuda Müzik Öğretmenleri Ezgi Çavdar ve Yusuf Emrah Uzunca’nın uygun gördüğü öğrenciler katılabileceklerdir. Katılım için 9.sınıf öğrencilerinden stüdyoda canlı ve temiz olarak cd veya Usb’ye kaydedilmiş görüntülü kayıtlar istenmektedir. Kayıtlar elden eğitsel kulüplerin başlamasından 2 hafta önce müzik öğretmenleri Y.Emrah Uzunca veya Ezgi Çavdar’a teslim edilmelidir. Değerlendirme neticesinde 1 grup stüdyo Eğitsel Kulübü’ne katılmaya hak kazanacaktır.Gruplar müzik öğretmenlerinin belirlediği stüdyoda çalışma yapacaklardır.


Psikoloji Kulübü   

Sorumlu Öğretmen:
Aynur ESEN AYKUT

Tanım:
Psikoloji Kulübü, bireyin kendini tanıması, empati yeteneğine ve hoşgörüye sahip olması, ön yargılardan arınık olması için psikoloji biliminden yararlanır. Psikoloji bilgisinin hayata geçirilebilmesi ve insan ilişkilerinin güçlendirilmesi konusunda deneyim kazanmalarını sağlar. Öğrencilerin ruh sağlığı gelişimlerine katkıda bulunur.

Amaçlar:
Bu kulüp, öğrencilerin kendi öz benliklerini tanımalarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Lise döneminde kişiliğin temel yapı taşları oluşmaktadır. Öğrencilerimize bu dinamiği tanıtmak, kişiliğin mizaç ve karakter boyutlarının nasıl geliştiğini göstermek amaçlanmaktadır. Ayrıca etkili iletişim ve empatiyi öğretmek de kulübün temel amaçlarındandır. Ben bilinci yerine biz bilinciyle hareket edebilen, yerleşik bir okul kültürü oluşturmak adına çaba gösterebilen öğrencilerle çalışmayı amaçlamaktayız.

Bu doğrultuda;
• Psikolojik kavramlar hakkında tartışmalar düzenlemeyi,
• Psikoloji konulu kısa film gösterimleri izleyerek yorum yapmayı,
• Psikoloji alanında çeşitli çalıştay ve sempozyumlara katılmayı hedefliyoruz.

Geçtiğimiz yıl Psikoloji kulübünü derslerimiz gibi online olarak gerçekleştirdik. Bu yıl kardeş kulübümüz Felsefe Kulübü öğrencileriyle birlikte okulumuz çevresindeki kültür merkezlerini ve sergileri ziyaret etmeyi, Psikoloji ve Felsefe sohbetleri yapmayı hedefliyoruz. Pandemi sürecinde uzaktan paylaşım yapan öğrencilerimizin sosyalleşmelerine katkıda bulunmak, kulüp saatini zenginleştirmek istiyoruz.

Kulübe kaç öğrenci kabul edilecek?
10-15 öğrenci

Hangi sınıf seviyelerinden öğrencilerle bu kulüpte çalışmak istiyoruz?
9. ve 10. Sınıf öğrencileri


Sanat ve Tasarim Kulübü   

Sorumlu Öğretmen:
Melek Yavaş Özbayrak

Tanım:
Tanım ve yapılan çalışmalar: Kulüpte Çizgi ve form ilişkisi Karakalem desen, Akrilik boya ve Üç boyutlu çalışmalarla teknikler pekiştirilir. Tasarım yapabilme becerisi üzerine gidilir. Yapılan etüdler ileriye dönük portfolyo hazırlamak isteyen öğrenciler için bir alt yapı oluşturur. Kulübe Güzel Sanatlara meraklı ve yeteneği önceden tespit edilmiş öğrenciler alınır. Hazırlık sınıfı öğrencileri 9.sınıfta Resim dersini seçtikten sonra 10.sınıf itibariyle kulübe alınır ve 2 yıl eğitime tabii tutulurlar. Öğrenciler Güzel Sanatların Mimarlık , Resim yada benzeri dalları için yaptıkları çalışmalarını Portfolyoları için değerlendirme imkanı bulurlar.

Amaçlar:
Öğrencinin Sanat yoluyla kendini ifade etmesini sağlarken, yeteneğini teknik donatılarla daha da ileriye götürmek.

Kulübe kaç öğrenci kabul edilecek?
15

Hangi sınıf seviyelerinden öğrencilerle bu kulüpte çalışmak istiyoruz?
Haz,. 9.,  10., DE8 ve DE9 sınıf

Hangi günlerde ve nerede çalışacağız?
Perşembe günü, C07


Satranç Kulübü  

Sorumlu Öğretmen:
Arzu Antep

Satranç Öğretmenleri:
Rupen Astaroğlu – Sayat Tuğlacı

Tanım:
Satranç Kulübü; satranç bilgi ve kültürünün oluşturulması – geliştirilmesi, satranç çalışma yöntemlerinin öğrenilmesi ve uygulanması üzerinde durur. Öğrenciler, düzeylerine yakın gruplarda teorik ve pratik çalışmalar yaparlar. Yıl içinde okul takımına seçilen öğrencilerden oluşan takımımız İstanbul genelinde yapılan yarışmalarda okulumuzu temsil eder.

Amaçlar:
• 
Bu kulüp, çalışmalara katılan öğrencilerin satranç bilgilerini çeşitli açılış, oyun ortası ve oyunsonu çalışmaları yoluyla arttırmayı hedefler. Diğer okulların ve kendi düzenlediğimiz turnuvalarda okullar ve öğrenciler arası ilişkilerin geliştirilmesi sağlanır.
• Hem satranç kültürünü ve temel bilgileri alan öğrencilere hem de sporcu olarak yetişecek öğrencilere rehberlik ederek sportif başarının da elde edilmesi hedeflenir.

Yapılan Çalışmalar:
Okul Takımımız her sene, FMV Işık Okulları, Eyüboğlu Koleji, MEB İl Birinciliği, Saint Michel Fransız Lisesi gibi önemli turnuvalara katılır. Ayrıca bu su sene 21.sini düzenleyeceğimiz Özel Alman Lisesi Satranç Takım Turnuvası’nı organize eder ve katılır.

Kulübe kaç öğrenci kabul edilecek?
Maksimum 25 Öğrenci alınacaktır.

Hangi sınıf seviyelerinden öğrencilerle bu kulüpte çalışmak istiyoruz?
Öğrenmeye açık, merakı olan tüm öğrenciler Kulübümüze katılabilir.

Hangi günlerde ve nerede çalışacağız?
Perşembe


Suaheli Kulübü    

Verantwortlicher Lehrer:
Oğuz Tarihmen

Inhalte:
• Erwerb des Grundwortschatzes in Suaheli
• Einführung in die Grammatik des Suaheli
• Beschäftigung mit der Suaheli-Kultur

Das Wort "Suaheli" kommt aus der Mehrzahl "sawāḥil" (سواحل) des arabischen Wortes "sāḥil" (ساحل), was "Küstenstreifen" bedeutet. Die Sprache "Suaheli" ist somit die Sprache der Menschen, die an der Küste leben. Also wäre diese Sprache nicht ungeeignet für unsere Schüler, die ja auch in einer Küstenstadt wie Istanbul leben. :)
Etwa fünf Millionen Menschen auf der Welt sprechen Suaheli, die der Bantu-Sprachfamilie angehört. Sie wird als die am weitesten verbreitete afrikanische Sprache von 120 bis 150 Millionen Menschen als Kommunikationssprache genutzt. Sie ist die offizielle Sprache in Tansania, die nationale Sprache in Kenia, Uganda, auf den Komoren Inseln und in der Demokratischen Republik von Kongo. Außerdem sprechen viele Menschen in Burundi, Rwanda, Sambia, Malawi, Mosambik und im Süden des Roten Meeres Suaheli.
Suaheli beinhaltet viele arabische Lehnwörter, bedient sich der lateinischen Schrift, wird leicht geschrieben und ausgesprochen. Da sie viele logische Regeln und wenige Ausnahmen hat, kann sie von Schülern mit sowohl türkischer als auch deutscher Muttersprache relativ schnell gelernt werden. BBC und Deutsche Welle haben Suahelisprachige Radiostationen. Viele Menschen in Europa lernen Suaheli, um leichter zurechtzukommen, wenn sie in Afrika sind. Diese Sprache gewinnt zunehmend an Popularität.

Die Schüler, die Interesse an dieser AG haben, sollten wissen, dass es hier in erster Linie um Spaß an einer ungewöhnlichen Sprache geht. Es wird also dabei keinen Leistungsdruck und keinen Stress geben. Macht einfach mit!

Teilnehmer:
offen für alle Interessierten aus den Jahrgängen 9 bis 11 /
minimal 3 Schüler maximal 15 Schüler

Besonderheiten:
Die AG-Sprachen sind Suaheli und Englisch.

Termin:
Do, 8./9. St.

Raum:
wird noch bekannt gegeben


Sosyal Sorumluluk Projesi Kulübü  

Sorumlu Öğretmen:
Gülşen Başaran

Tanıtım ve Amaçlar:
Toplumlara renk veren farklılıklarıdır ama farklılıklar sınıf ayrımından doğan yoksunluklar, mağduriyetler olmamalı. Amacımız “ideal” olanı yakalamak olamasa da en azından ona yaklaşmaya çalışan bir tutum sergilemek; bu konuda Alman Lisesi öğrencilerinin mutlaka yapmak isteyeceği şeyler vardır…

Bu kulüpte örneğin hiç tanımadığınız ama aynı toplumun bir parçası olduğunuz öğrencilere, okullara, kurumlara ulaşabilirsiniz; belki şimdiye kadar “Bu konuda ben ne yapabilirim?” dediğiniz projeler oldu ama harekete geçemediniz, bu sene bu kulüple içinizdeki o sesi harekete geçirin, var olan projelerinizi gerçekleştirin, yeni projelerinizi sunup imkanlar yaratın.

Sosyal Sorumluluk Projesi Kulübü olarak farkındalık ve duyarlılık yaratıp harekete geçmeyi hedefliyoruz. Bazen küçük şeylerin hayatları nasıl değiştirdiğini göreceksiniz, bazen el ele vermenin küçük şeyleri nasıl büyüttüğünün farkına varacaksınız. Herkese düşen “görev”ler var bu konuda, bu sene bu kulüpte “görev”i siz üstlenin.

Kulübe kaç öğrenci kabul edilecek:
15

Hangi sınıf seviyeleri kulübe gelebilir:
Hazırlık, 9. ve 10. Sınıfları

Hangi günler çalışılacak:
Perşembe, 8. Ve 9. ders saatleri


Tarih Kulübü   

Sorumlu Öğretmen;
Uğur YILDIZ

Hedefimiz;
Alman Lisesi Tarih Kulübü; tarihi ve kültürel birikimimizi, başta okulumuz öğrencileri olmak üzere bu alanda ilgisi olan herkese tanıtmayı hedefler. Ayrıca sosyal bilimler alanında deneyim yaşamak isteyen öğrenciler için, yürütülen çalışmalarla, üniversite öncesi dönemde fırsat yaratılmış olur

Ayrıcalıklarımız;
Kulübümüze üye olan öğrenciler Tarih Vakfı ile ortaklaşa yürüttüğümüz projelerde görev alırlar. Bu projelere bağlı çalışan öğrenciler zorunlu haller dışında devamsızlık yapmadığı ve yetenekleri çerçevesinde kulübe katkı sağlayıp eğitimini tamamladığında Tarih Vakfı’nın vereceği bir sertifikaya sahip olurlar. Ayrıca öğrencilerin çalışmaları “Toplumsal Tarih” adlı dergide yayınlanır. Öğrencinin kendi kariyer basamaklarında önemli bir gelişme aşaması olarak gördüğümüz bu çalışma oldukça değerlidir.

Çalışma sistemimiz;
Kulübümüzü tercih eden tüm öğrencileri kulübümüzün asli unsuru sayarak yönetim kurulumuzu oluşturarak işe başlarız. Sonraki dönemde okul içi çalışmalarımızı öğrencilerimizle birlikte planlamaya başlarız. Öğrenci katılımına maksimum dikkat ettiğimiz bu planlamalardan sonra belirleyeceğimiz çalışmaları uygulamaya koyarız. Bu arada Tarih Vakfı ile ortaklaşa yürütülen proje konusunda, Tarih Vakfı eğitmenleri tarafından verilen teorik ve pratik eğitimi devam ettiririz.

Çalışma Planımız;
• Ekim – Kulüp faaliyetleri başlar. Tüm yıl etkinlikleri planlanır
• Kasım – Okul içi etkinlikleri yanı sıra proje çalışmaları başlar.
• Aralık – Teorik eğitim süreci başlar.
• Ocak – Teorikte öğrenilen durumlar pratiğe dönüştürülür ve araştırma vb. faaliyetler başlar.
• Şubat – Teorik ve pratik çalışmaların yanı sıra değerlendirme faaliyetlerinde bulunulur.
• Mart – Teorik ve pratik çalışmalar devam eder.
• Nisan – proje tüm boyutlarıyla ele alınır sunum metodları belirlenir.
• Mayıs – Okul içi ve dışı sunumlar gerçekleştirilir. Sertifikalar tören eşliğinde dağıtılır. Bir sonraki yıl için yapılabilecekler tartışılır.


Tiyatro Kulübü    

Sorumlu Öğretmen:
Gülüm Richter

Açıklama:
• Senaryo – Pantomim – Doğaçlama
• Yaratıcılığınızı ön plana mı çıkarmak istiyorsunuz?
• Değişik karakterlere mi bürünmek istiyorsunuz?
• Sadece tiyatroda oynamayı değil, kendimizi göstermeyi, dilimizi kullanmayı, doğru konuşmayı ve sahnede durmayı öğreniyoruz.
• Tüm duyularımızı çalıştırıyoruz.

Hedef:
Çalışılan tiyatro oyununun sergilenmesi

DE 5-8 ve HAZ-sınıflar kulübümüze davetlidir


Uluslararası Gençlik Ödülü Kulübü   

Sorumlu Öğretmen:
Esra Parla

Tanım:
• 1956 yılında ilk kez Birleşik Krallık’ta uygulanmaya başlanan UGO, bugün 126 ülkedeki 14-25 yaş arasındaki gençlerin katılabileceği heyecanlı bir kişisel gelişim programıdır. Programın temel amacı; gençleri, kendi hayatlarında, yaşadıkları toplumda ve dünyada bir fark yaratmalarını sağlayacak yaşam becerileri ile donatmaktır. En az altı ay boyunca katılımı zorunlu kılan program sonunda, katılımcı gençler seçtikleri kategoriye özel rozet ve sertifika ile ödüllendirilirler.
• 1956 yılından bugüne kadar 100’ü aşkın ülke Uluslararası Gençlik Ödülü Programı’nı gençlerin eğitiminin bir parçası haline getirmiş ve tüm dünyada 5 milyonu aşkın genç programı tamamlamıştır.
• Ödül programına her yıl ortalama 200.000 genç katılmaktadır.
• Dünyanın 100’ü aşkın ülkesinde 4 milyondan fazla gencin bir parçası olduğu Uluslararası Gençlik Ödülü, 14-25 yaş arasındaki tüm gençlere sayısız faaliyet seçenekleri sunarak, kendi belirledikleri sürelerde istedikleri alanda mükemmele ulaşma imkanı sağlamaktadır.

Önemli Not: Bu programa katılmak isteyen öğrenciler okulda uygulanan herhangi bir başka kulübe mutlaka dahil olmalılar. Çünkü bu programı yürütmek için ayrıca bir zamana ve mekana gerek yok.

Yürüttüğünüz kulüp faaliyetleri de bu programa katkı sağlayacak, çalışmalarınız değerlendirilmeye alınacaktır.

Sizin de katılımcısı olacağınız bu program sonunda alacağınız ödül 130’u aşkın ülkede tanınmakta ve uygulanmaktadır. Ülkemiz dışında bir üniversiteye girerken, Ödülünüzün o ülkedeki adını öğrenmek için derneğimize başvurun.CV’nize yazmayı unutmayın, bu bütün Birleşmiş Krallık, Amerika, Kanada vb. pek çok ülkede cok prestijli bir ödüldür! Akademik başarının yanında sosyal aktiviteleri yapıp yapmadığınızı sorduklarında, bu ödülden bahsetmeyi unutmayın!

Amaçlar:
• Öğrencilerin kendilerini keşfetmelerini ve kendilerine yatırım yapmalarını teşvik etmek; doğaya karşı duyarlılıklarını artırmak ve toplumsal görev bilincine varmalarını sağlamak, böylelikle özgüvenlerini, zaman planlayabilme yeteneklerini ve toplumsal sorumluluk farkındalıklarını geliştirmeleri hedeflenmektedir.
• Uluslararası Gençlik Ödülü, gençlerin bireysel ve sosyal gelişimine katkıda bulunarak toplumsal gelişimi sağlamak, böylece gençleri; toplumsal sorumluluk bilinçlerini kuvvetlendirmeye, kendi yeteneklerini keşfetmeye ve geliştirmeye, fiziksel gelişim faaliyetlerinde bulunmaya, doğayı tanımaya ve onunla yaşamayı öğrenmeye, farklı bölgesel, sosyal, kültürel ve eğitim özelliklerine sahip olan toplumun diğer bireyleriyle bir araya gelmeye teşvik etmeyi hedefleyen bir programdır.

Yapılan Çalışmalar:
• Ödül programı 4 bölümden oluşmaktadır. Her bölümde 3 kategori bulunmaktadır: Altın, gümüş ve bronz. Bu ödüller gençlerin çabalarını ve yaratıcılıklarını belgelemektedir. Öğrenciler ayırdıkları vakte istinaden bu üç ödülden birini kazanma hakkına sahip olmaktadır. Bronz için çalışma süresi 6 ay, gümüş için 12 ay, altın için ise 18 aydır.
• Altın kategorisinde programa katılanlar için Toplumsal Uyum projesi çalışmaları adı altında birçok yurtdışı olanaklarına kavuşması olanağı bulunmaktadır.
• Program dahilinde isteğiniz ve ilginiz doğrultusunda seçeceğiniz 4 bölümün her biri için belirleyeceğiniz bir danışmanınız olacaktır. Tüm çalışmalar ise kulüp öğretmeni (ödül lideri)tarafından denetlenecek ve dernekle iletişimi yine kulüp öğretmeni sağlayacaktır.
• Toplumsal Hizmet
• Toplumsal duyarlılık ve sorumluluk desteklenmekte ve toplumsal hizmet projeleri yer almaktadır. Projeler, fiziksel engellilere yardım etme, koruma ve restorasyondan okumayazma öğretimine kadar pek çok faaliyeti kapsamaktadır.
• Maceralı Yürüyüş (Macera ve Keşif)
• Bu bölüm çevreye karşı duyarlı olmakla birlikte, kendine güveni ve takım çalışmasını desteklemeyi amaçlar. Gençler, doğada yürüyüşler yaparak, çadır kurarak, macera ruhunu keşfetmekte ve birlikte zorlukları aşarak başarı duygusunu tatmaktadır.
• Beceri Geliştirme ve Girişimcilik
• Bu bölümde, resim yapmak, dil öğrenmek, tiyatro yapmak, yemek yapma becerisini geliştirmek, enstrüman çalmak, dans etmek gibi kazanç sağlayan becerilere kadar seçim yapılabilecek çok çeşitli faaliyetler bulunmaktadır.
• Fiziksel Gelişim
• Burada amaç, kişisel sporlarla veya takım oyunlarıyla bedensel gelişimi sağlamaktır.
• Bu dört bölüm Uluslararası Gençlik Ödülü’nün temelini oluşturmaktadır. Ödül içinde her gence kendi ilgi ve isteklerine uygun çok çeşitli seçenekler sunulmakta, istediğini seçme şansı ve esnekliği tanınmaktadır.

Program sonunda alacağınız sertifika ve rozetler:

Kulübe kaç öğrenci kabul edilecek?
15-20 aralığında öğrenci başvurabilir.

Hangi sınıf seviyelerinden öğrencilerle bu kulüpte çalışmak istiyoruz?
Hz. 9,10,11. Sınıf öğrencilerini kapsar.

Hangi günlerde ve nerede çalışacağız?
Oluşan gruplarımızla buluşma saatlerini ve yerini birlikte kararlaştıracağımız esnek bir çalışmamız var.

Daha fazla bilgi için:
The Duke of Edinburgh’s İnternational Award-Türkiye adresine bakabilirsiniz


Yaratıcı Yazarlık Kulübü  

Sorumlu Öğretmenler:
Makbule Aras

Tanım:
Yazı Atölyesi Kulübü edebiyat ve diğer sanatlar odağında keşif yolculuklarının yapılacağı bir kulüptür.

Amaçlar:
Yazı Atölyesi Kulübü öncelikli olarak bir eleştirel okuma-izleme kulübüdür. Kısa öykü, deneme, makale, eleştiri gibi farklı türlerdeki metinlerin ve kısa/uzun metraj filmlerin eleştirel okuma yöntemiyle nasıl ele alınabileceklerine ilişkin bir perspektif sunmayı amaçlar. Bu kapsamda güncel çeşitli metinler de ele alınıp değerlendirilir; böylece gündemdeki gazete haberi/köşe yazısı/fıkra/makale gibi türler odağında eleştirel bir bakış da oluşturulmaya çalışır. Temel amaçlarımızdan bir diğeri de elbette yazı çalışmasıdır: İzlenen filmlere ya da okunan metinlere dair yazı çalışmaları, düşüncelerin yazılı olarak örgütlenmesinde bir pratik oluşturma, var olan yazma becerilerini geliştirme amacına yöneliktir.

Yapılan Çalışmalar:
• Yazının serüveni, edebiyat ve diğer sanatların bağı
• Film/kısa film izleme-çözümleme
• Kısa öykü-deneme okuma çözümleme
• Gündemdeki edebi metinlere ilişkin tartışma ve eleştiriler
• Kıpkısa/kısa öykü yazma çalışmaları
• Bir film/öykü/karikatür üzerine eleştiri yazma çalışmaları
• Müze, sergi gezileri
• Bir metni parodileştirerek yeni bir metin kurma ve bir fotoroman oluşturma

Kulübe kaç öğrenci kabul edilecek?
10 -15 öğrenci

Hangi sınıf seviyelerinden öğrencilerle bu kulüpte çalışmak istiyoruz?
9- 10- 11. sınıflar


last update: 2021-09-24