Eğitim Süreci

İstanbul Alman Lisesi öğrencileri İçin Okul Hedefi ve Eğitim Yolu Seçme İmkanlari

İstanbul Alman Lisesi öğrencileri için Özel Alman Lisesi, Almanca ve İngilizce dillerinin öğretildiği Fen Bilimleri ve Matematik ağırlıklı bir lisedir.

Olumlu bir eğitim yolu seçimi için gerekli ana şartlar:
İstanbul Alman Lisesi öğrencisi ve ebeveynlerin, Özel Alman Lisesi'nin ders içeriğini ve buna bağlı olarak öğretmenler tarafından verilen derslerde öğrencilerden okulun yüksek verimlilik hedefine ulaşılması gerektiğini öncelikle bilmeleri gerekmektedir. Tüm öğrenciler okulda buna göre davranmalı, ebeveynleri de kendilerini desteklemelidir.

İlköğretimden Liseye Geçiş:
8 yıllık ilköğretimini tamamlamış olan öğrenciler merkezi sistemle, liselere geçiş/giriş sınavlarından yüksek puan almaları halinde Özel Alman Lisesi'ne girebilirler.

Okula Kabul:
İstanbul Alman Lisesi öğrencileri, bir yıl Hazırlık sınıfında okurlar; ancak çok iyi derecede Almanca bilen öğrenciler okuldaki dil sınavını başarırlarsa doğrudan dokuzuncu (Lise I) sınıfa alınırlar; 9 ve 10 uncu sınıflara ara geçiş yapan öğrenciler için özel şartlar geçerlidir.

12 nci sınıfı (Lise IV) bitiren öğrenciler T.C Millî Eğitim Bakanlığı lise diploması ile mezun olurlar.

İstanbul Alman Lisesi öğrencileri, aynı zamanda  “Abitur Diploması” (Alman mevzuatına uygun mezuniyet) sahibi olabilirler; bu öğrencilerin yazılı ve sözlü sınavlara kabulü ve başarı derecelerini KMK Sınav Yönetmeliği düzenler.

Abitur diploması almak isteyenlerin, Abitur için zorunlu olan derslerin tamamını almak zorundadır (Okul İç Yönetmeliğine bakınız).

Alman mezuniyetine uygun mezuniyet sınavını başaran İstanbul Alman Lisesi öğrencileri, Almanya’da okumuş ve lise mezuniyeti almış Alman öğrenciler ile aynıdır; Alman üniversitelerine giriş şartları Alman öğrenciler ile aynıdır.

Almanca, İngilizce, Matematik, Biyoloji, Kimya ve Fiziği kapsayan 6 ders kolundaki içerik ve zorluk derecesi, Alman Liselerine uygun mezuniyet seviyesindedir.

Abitur Sınavı`na girmeyecek öğrenciler de okulun sunduğu dersleri almak zorundadırlar. Farklı ve daha sınırlı ders talep etme hakları yoktur.

İstanbul Alman Lisesi öğrencileri, Türk üniversite sınavlarına hazırlanmaları için gerekli özel şartlar konusunda okul mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalışmaktadır. Öğrencilerin özel muamele isteme hakları olamaz.


 

last update: 2024-06-28