Ankara Gezisi |

Ankara Gezisi

Ocak, 1 0001

Cumhuriyetimizin 98. Yıldönümünde, Özel Alman Lisesi ailesi olarak Ulu önderimiz ve Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzurunda bulunmaktan bir kez daha mutluluk ve gurur duyduk.

Gezi Kulübü öğretmenlerimizden Dilek Bayraktar ve İsmail Çoşkun’un her yıl geleneksel hale getirdiği Ankara Beypazarı Gezisi 1-3 Ekim 2021 tarihlerinde 10. Sınıf öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.2 Ekim sabahı, Kurtuluş Savaşı’nın önderi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı, resmi tören yapılmak üzere ziyaret edildi. Türk Müdür Başyardımcısı Didem Veyisoğlu başkanlığında mozoleye çelenk konuldu ve Anıtkabir özel defteri dolduruldu. Didem Veyisoğlu ; çağdaş ve demokratik eğitim anlayışıyla nesilleri geleceğe hazırlayan Özel Alman Lisesi’nin Atatürk’ün kurduğu cumhuriyet gibi her zaman var olacağına değindi. Anıtkabir ziyareti ardından I. Meclis ve II. Meclis binası ziyaret edildi. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Müzesi gezildi. Böylece tarihe tanıklık eden başkentimizi geride bırakarak eski konakları ve el sanatları ile meşhur Ankara'nın şirin kasabası Beypazarı’na doğru yola çıkıldı.
Beypazarı’nda termal otele yerleştikten sonra akşam yemeğine geçildi. Tabiatla iç içe olan, yörenin kültürel eğlence anlayışını devam ettiren Beypazarı Bağ Evi’ne gidildi. Cümbüş ve saz eşliğinde yöresel yemeklerin yendiği bağ evinde ; anlatılan efsanelerle, geleneksel kına töreniyle adeta bir zamanda yolculuk yapıldı.
Pazar sabahı yörenin renkli çarşısı ve tarihi mekânları gezildi. Taş Mektep, Sulu Han, Akşemsettin Camii, Yaşayan Müze… Türkiye’nin ilk uygulamalı kültür müzesi olan “Beypazarı Yaşayan Müze”; çeşitli canlandırma teknikleri ve etkileşimli sergileme yöntemlerini kullanarak öğrencilerimize kaybolan zanaatları tanıttı. Telkari işletmeciliğinden bakırcılığa, kalaycılıktan demirciliğe, dericilikten kunduracılığa, dokumacılıktan yorgancılığa, terzilikten marangozluğa, saraçlıktan semerciliğe kadar her türlü zanaat alanından bir şeyler bulabilmenin mümkün olduğu çarşıda yerel tatlar tadıldı ve yapılan alışverişlerin ardından İstanbul’a doğru yola çıkıldı. 
 


last update: 2021-10-06