iPad - Sıkça Sorulan Sorular (FAQ)

  Öğrenciler neden kendilerine ait bir mobil bilgi işlem cihazına ihtiyaç duyarlar?

Günümüzün gençleri mobil cihazları büyük ölçüde iletişim ve sosyal medya için kullanıyorlar, bu nedenle ÖĞRENCİLER olarak, çalışacakları küresel toplulukta etkili katkıda bulunanların yanı sıra katılımcılar olabilmelerini sağlayan nesil teknolojilerinden yararlanmaları önemlidir.


  Bluetooth'lu dijital bir kaleme sahip olmak zorunda mıyız yoksa pilsiz duyusal bir kalem yeterli mi?

 

iPad'lerle düzgün çalışan yalnızca birkaç kalem uygundur. Apple Pencil kalemlerine (1. ve 2. nesil) ek olarak, düzgün çalıştığını bildiğimiz yalnızca Logitech'in Crayon Pencil'ıdır. (DİKKAT: Apple Pencil 2. nesil yalnızca bazı aygıtlarla uyumludur, bknz.: https://support.apple.com/tr-tr/HT211029).


  Aileler iPad'lerini ne zaman satın almalı?

 

Aileler iPad'lerini EYLÜL ayından en geç iki hafta önce satın almalıdır. Bu, her öğrencinin evde kişisel Apple Kimliklerini oluşturmasına, iPad'ini ev Wi-Fi'sine bağlamasına ve sınıf başlamadan önce çevrimiçi yönlendirme bölümünü tamamlamasına olanak tanır.
Öğrenciler için, okul döneminin ilk haftasında da okulda bir iPad eğitimi olacaktır.


  Bir iPad satın alma işlemi nasıl çalışır? iPad Özellikleri?

 

Satın alma işlemleri Apple Store veya Apple Yetkili Satıcısı gibi üçüncü taraf satıcılar aracılığıyla yapılmalıdır. Kapasiteyi en üst düzeye çıkarmak için 64 GB veya daha fazlasını öneririz. Yalnızca Wi-Fi; HÜCRESEL SEÇENEK YOK; kasko kapsamı ile birlikte. Tüm iPad'ler güvenlik nedeniyle iOS 13.0 veya daha üst bir güncellemede olmalıdır. Ancak, iPad'inizin iOS 14.x-15.x düzeyinde güncel olması şiddetle tavsiye edilir.
Sadece 9. nesil cihazların sorunsuz bir şekilde çalışılacağını düşünüyoruz. Öğrenciler daha eski sürüm/ cihazlar kullanıyorsa, sorunsuz çalışmalarını sağlayamayabiliriz.
iPad Air modellerinde minimum 4. nesil ve iPad Pro modellerinde minimum 3. nesil cihazların sorunsuz çalışmalarını bekliyoruz.


  Çocuğumun zaten bir iPad'i var. Bunu getirebilirler mi yoksa yeni bir tane almamız mı gerekiyor?

 

Şu anda sahip olunan iPad’i, yukarıda belirtilen tüm önerilen özellikleri karşılaması ve bu cihaza günlük olarak erişebilmesi koşuluyla kullanılabilir. Her öğrencinin kullanımı için kendi özel iPad'ine sahip olması gerekir.


  iPad için gerekli / zorunlu uygulamalar var mı?

 

Evet, şu anda tüm sınıflar için bazı uygulamalar gereklidir. 2022 – 2023 Eğitim Öğretim Yılı için hazırladığımız uygulama listesi, okulumuzun IT ekibi tarafından takip edilip uyarlanacak ve cihazlara yüklenecektir. Bu listeye okulumuzun web sayfasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca, öğretmenler belirli sınıflar için diğer uygulamaları önerebilir.
Teknolojinin sorumlu bir kullanıcısı olmanın bir parçası, uygulamaları indirmek, yüklemek, kullanmak, güncellemek ve kaldırmak da dahil olmak üzere cihaza nasıl bakılacağını bilmektir. Uygulamaların çoğu ücretsizdir ve ücret karşılığında uygulama içi seçenekler sunabilinir, diğerleri ise minimum maliyetle kullanılabilir. Kadromuz, zaruri olduğunu düşünmediğimiz ücretli uygulamaları kullanmayı ve kullandırmayı arzulamamaktadır.


  Çocuğum iznim olmadan çok fazla pahalı Uygulama indirirse (okul çalışmasıyla ilgisiz) ne olur?
        Para iadesi alabilir miyim?

 

Apple'ın tüm Uygulama satışları nihaidir, bu nedenle bunu çocuğunuzla önceden konuşmanız önemlidir. Çocuğunuz ücretli uygulama vb. indiriyorsa, büyük olasılıkla bu tartışmayı zaten yapmışsınızdır. Apple iTunes hediye kartlarını hesabınıza da uygulayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen Apple.com web sitesine bakın. 


  iPad eğitimi var mı?

 

Yeni gelen Hazırlık sınıfı öğrenciler ve ihtiyaç duyan tüm öğrencilerimiz, iPad'lerini Alman Lisesi ağında nasıl kuracakları ve gerekli okul e-postalarını ve portal hesaplarını nasıl edinecekleri konusunda, yazın iPad Oryantasyonuna katılabilirler. Uygun hesap kaydı tutma, veri yedekleme ve sınıfla ilgili Uygulama etkinlikleri için temel becerilerin yanı sıra dijital vatandaşlık ilkeleri de ele alınmıştır. Öğrencilerimiz için yazın çevrimiçi gerçekleşecek olan iPad oryantasyonu, okulun ilk haftasında yüz yüze olmak üzere de planlanmıştır.


 

  Günümüz öğrencileri teknolojiye ve sosyal medyaya aşırı mı maruz kaldı?

 

Teknolojiye ve sosyal medyaya aşırı maruz kalmakla ilgili tehlikelerin farkındayız. Eğitimciler ve ebeveynler olarak görevimiz, öğrencilerin de bu tehlikeleri bilmelerini sağlamak ve onları mobil ve bilgi işlem cihazlarının akıllı, etik kullanıcıları olmaları için eğitmektir.


last update: 2022-07-19